pizza z wędzonym łososiem i jajkiem sadzonym
Kiedyś, wieki temu, już o tym wspominałam, ale przy tej okazji muszę powtórzyć, bo obawiam się odsądzenia od czci i wiary, a powtórzyć muszę to, że nasz rodzinny przepis na pizzowe ciasto pochodzi od Siorek, czyli młodszych Sióstr bliźniaczek mego Oćca:) Podczas swoich pierwszych prób z ciastem drożdżowym trzymałam spisany skrzętnie przepis drżącą ręką, a drugą, również drżącą, z aptekarską dokładnością odmierzałam składniki. Dziś natomiast traktuję recepturę raczej jako pewien schemat i z ciastem postępuję na tak zwane „oko”, a co gorsza, zupełnie nieortodoksyjnie, nie czekam ani minuty, żeby wyrosło – ale mimo to zawsze wychodzi pyszne.
pizza z wędzonym łososiem i jajkiem sadzonym
ciasto Siorek
30 dkg mąki pszennej (ja często daję pół na pół z pełnoziarnistą lub żytnią)
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
2 dkg drożdży
2 łyżki oliwy
woda gazowana (lub piwo:))
dodatki
ostry sos pomidorowy
100 g wędzonego łososia w plastrach
1 jajko
ok. 80 g dobrze topiącego się sera na pizzę
1/2 cebuli pokrojonej w krążki
parę gałązek tymianku
Drożdże połączyłam z cukrem, solą i niewielką ilością wody. Dodałam mąkę, oliwę i kolejną porcję wody – taką by udało mi się wyrobić miękkie, sprężyste ciasto. I je wyrobiłam;)
Rozwałkowałam cienko, podsypując mąką, w kształt koła. Mój blat posmarowałam sosem pomidorowym, posypałam tymiankiem i startym serem żółtym. Położyłam krążki cebuli i połowę wędzonego łososia.
Wstawiłam do piekarnika rozgrzanego do 180°C i piekłam ok. 15 minut (to zależy od grubości ciasta i ilości dodatków), przy czym na 5 minut przed końcem pieczenia wiłam na środek pizzy jajko.
Na upieczoną pizzę położyłam resztę wędzonego łososia i gałązki tymianku.
Piwo w cieście na pizzę – to dopiero nowinka! A może po prostu po miesiącu abstynencji masz taki niedosyt, że ukradkiem przemycasz piwo we wszystkim…?;)
PS Może na jutrzejszy obiad kurczak w piwie, hę?? MIŁEGO PIĄTKU!!!
07/09/2012 o 8:36 am
Hehe, przysięgam, że tak jest w przepisie 😉 Ale kurczakiem w piwie nie pogardzę 😉
07/09/2012 o 10:51 am
Piwo ma słód więc dodaje słodyczy:) mam ochotę na taką pizzę z jajkiem
07/09/2012 o 12:29 pm
🙂 Fajnie! Dziękuję za komentarz 🙂
07/09/2012 o 12:39 pm
Jestem strasznie głodna! Leżę w łóżku i myślę już o obiedzie, nawet nie śniadaniu, bo to zwykła formalność.
28/03/2013 o 2:03 am